Jak zaoszczędzić na wykończeniu mieszkania?

Pamiętam doskonale moment, kiedy doszliśmy do wniosku, że nasze stare mieszkanie robi się za ciasne. Jestem raczej w gorącej wodzie kąpana, więc szybko zaczęłam rozglądać się za czymś większym. Potem było szukanie, wybieranie i cała masa formalności. Ale udało się. Kupiliśmy mieszkanie. I tak naprawdę dopiero wtedy zaczęła się zabawa.

Tak się składa, że nie brałam udziału w wykańczaniu naszego poprzedniego mieszkania. Więc byłam kompletnie zielona. Nie miałam pojęcia co ile kosztuje, nie byłam świadoma ogromu pracy jaką trzeba włożyć w puste ściany stanu deweloperskiego. Wiedziałam jednak, że nasz budżet jest ograniczony i szybko się skończy. Więc wszystko robimy tak, by coś tam zaoszczędzić.

Tylko czy da się wykończyć mieszkanie tańszym kosztem bez konieczności wybierania artykułów z najniższej półki? Najtańsze artykuły budowlane czy też armatura i AGD są raczej słabe zarówno jakościowo i wizualnie. Da się jednak wykończyć własne cztery kąty nieco taniej, lecz porządnie. Wymaga to kilku poświęceń i dobrej logistyki, ale jest jak najbardziej możliwe.

Plan i kosztorys

Bez planu wszystko się sypie. To się tyczy zarówno życia codziennego jak i wykańczania mieszkania. Szczególnie, że w grę wchodzi spora suma pieniędzy, nad którą łatwo stracić kontrolę. Jak to się mówi ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.

Dlatego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest plan i kosztorys. Najlepiej już na początku ustalić ile pieniędzy przeznaczymy na poszczególne prace. Nie musi być on dokładny i nie trzeba się go restrykcyjnie trzymać. Na samym początku ciężko dokładnie określić ile na co wydamy. Dobrze zostawić sobie takie małe widełki błędu. Ja tworząc plan celowo zawyżałam ceny bo wolę być mile zaskoczona, jeśli wydam mniej niż później trząść się ze strachu bo mocno przekroczyłam budżet.

Zrób to sam

Wynajęcie ekipy budowlanej do najtańszych nie należy. W zasadzie, kiedy zobaczyłam ceny za takie usługi wiedziałam, że nie bardzo możemy sobie na to pozwolić. Dlatego zdecydowaliśmy się wykańczać mieszkanie samodzielnie. Kompletnie wszystko robimy sami. Gładziujemy ściany, malujemy, szlifujemy i tak dalej. Właśnie jesteśmy na etapie robienia łazienki i sama jestem ciekawa jak nam wyjdzie kafelkowanie.

Takie rozwiązanie nie jest dla każdego i to z kilku powodów. Po pierwsze zajmuje wiele czasu. Ekipa remontowa zrobiłaby to znacznie szybciej. Po drugie większość ludzi pracuje i to ogromna przeszkoda. Da się ją przeskoczyć, ale nie bez poświecenia. Mój partner jeździ z normalnej pracy do pracy w mieszkaniu. Zwykle wraca, kiedy dzieci już śpią. W weekendy też go nie ma. Robienie wszystkiego na własną rękę jest więc wykańczające, frustrujące i wymaga sporo wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego. I po trzecie – nie każdy ma ochotę i wiedzę, by zajmować się takimi rzeczami. Nie każdy chce się tego uczyć albo zwyczajnie nie czuje się na siłach do takich prac. 

Zakupy przez internet, promocje

Właściwie większość rzeczy kupuję przez internet. Podobają mi się meble, które są jedyne w swoim rodzaju i nie stoją w dziewięćdziesięciu procentach polskich domów. Ale przede wszystkim w internecie można znaleźć fajne promocje. Wiele rzeczy kupiłam zaraz po nowym roku bo bardzo łatwo było trafić na super rzeczy w super cenach.

Oczywiście to rozwiązanie ma swoje wady. Niektóre rzeczy wyglądają lepiej na zdjęciach niż w rzeczywistości. Ja zaliczyłam jedną zakupową wpadkę a dotyczyła ona kafli do kuchni. Na zdjęciach wyglądały one super ale kiedy już do mnie dotarły przeżyłam wielkie rozczarowanie. Na szczęście można było je zwrócić. A ja zyskałam jedną lekcję. Niektóre rzeczy lepiej zobaczyć na żywo zanim się je kupi.

Dzięki tym kilku sposobom nam udało się kupić niektóre rzeczy taniej i oszczędzić sporo na tym, że remontujemy samodzielnie. Nie trzeba oczywiście wszystkiego robić samemu. Ale im więcej zrobimy sami tym mniej będziemy musieli zapłacić fachowcom.

Da się wykończyć mieszkanie tańszym kosztem, jeśli się odpowiednio ugryzie ten temat. Na pewno priorytetem jest plan kosztów, który obrazowo pokaże nam jakim budżetem dysponujemy i na co realnie możemy sobie pozwolić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s